Ekskluzivna izložba ,,Naša baština” privlači pažnju građana!

Ekskluzivna izložba ,,Naša baština” privlači pažnju građana!

Ekskluzivnom, retrospektivnom, jubilarnom izložbom iz muzejskih zbirki ,,Naša baština” na svečani način Muzej Sarajeva obilježava jubilej 75. godina postojanja i rada na čuvanju, prikupljanju, zaštiti i prezentaciji materijalnog i duhovnog naslijeđa Sarajeva i BiH.

Ova spektakularna izložba više je od galerijskog prikaza muzejskih eksponata ona je simbolična priča o našim precima koji su stvorili kulturno-historijsko naslijeđe ostavivši nama da ga čuvamo i reprezentiran na dostojan način.

Muzej Sarajeva je pokazao spoj modernog i tradicionalnog, kulturnog i obrazovnog, naučnog i umjetničkog, duhovnog i materijalnog. Na izložbi u Gazi Husrev-begovom hanikahu predstavljeno je 140 eksponata iz 10 muzejskih zbirki želeći na sveobuhvatan način upoznati posjetitelje sa neprocjenjivim bogatstvom koje Muzej posjeduje i čuva od zaborava.

Na otvorenju izložbe govorio je promotor dr. Edin Urjan Kukavica koji je dao fenomenološko obrazloženje važnosti Muzeja Sarajeva u kontekstu dekultivizacije društva, dok je violončelistica Lidija Paulin svojim muziciranjem na temu Sarajeva obojila ambijent svježinom zvuka. Iza ovog velikog poduhvata su stajali i resorno ministarstvo Kantona Sarajevo kojeg uspješno vodi ministar Kenan Magoda, jer se brine i zalaže za konsolidiranje kulturnih institucija, među kojima je Muzej Sarajeva dobio iznimnu podršku i motivaciju da napravi veliki zaokret prema uspostavljanju novih tehnologija i primjeni suvremenih muzeoloških tendencija.

Ministar Magoda je istakao da je Muzej Sarajeva zahvaljujući stalnoj interakciji Ministarstva i direktorice Indire Kučuk-Sorguč uspješno krenuo u obnovu muzejskih ovjekata i reformu načina razmišljanja o muzejima kao turističkim i kulturnim oazama koji nisu elitna društva nego su dostupni svima.

Federalna ministrica prof. dr. Jasna Duraković je naglasila važnost uključivanja obrazovnog sustava u muzejsku pedagogiju i uvođenja školama obavezne pedagoške norme redovnih posjeta muzejima.

Veliki broj posjetitelja na otvorenju je podijelilo s autorima postavke radost ove posebne prezentacije.

Eksponati pričaju priče o tome ko su bili prvi sarajevski ljekarnici, kako su bozadžije pravile i prodavale bozu, šta su Sarajke donosile u miraz, gdje je završila prva ,,Vječna vatra”, u čemu se kuhalo, kako ugošćavalo, čime smo se ponosili, kako smo se odijevali, kad su umijeće obrade metala i likovna umjetnost ušli u sve pore sarajevskog društva, kome su naslikani prvi portreti, te ko je sve od značajnih svjetskih ličnosti posjetio Muzej Sarajeva…

– Ovaj projekat predstavlja kulturno-historijske vrijednosti iz muzejskih zbirki (umjetnička, arheološka, etnološka, antropološka, zbirka austrougarskog perioda, orijentalna, muzička, jevrejska, zbirka starih zanata, 20. stoljeća, urbane i osmanske arheologije, fotografije, starog oružja, novca, pomoćnih predmeta, legata i dr.) koje interpretira na novi način, osvjetljujući dio sarajevske i bosanskohercegovačke prošlosti koju nismo u ovom obimu i polivalentnosti imali priliku vidjeti na ranijim ekspozicijama i događajima. Ukupan broj klasificiranih, obrađenih i prikazanih eksponata na ovoj jubilarnoj izložbi je 190 – istakla je jedna od autorica izložbe i direktorica Muzeja Sarajeva, Indira Kučuk Sorguč.

Ova jedinstvena izložba bit će otvorena do 31. oktobra svaki dan osim nedjelje od 10 do 18 sati.
Partneri na projektu su: Ministarstvo kulture i sporta Kantona Sarajeva, Federalno ministarstvo kulture i sporta, Federalno ministarstvo obrazovanja i nauke, Historijski arhiv Sarajeva, Hayat TV, RSG, FTV, TVSA, Nova BiH, Fena, Visit Sa, Aria Mall i BH Telecom. Ministarstvo kulture i sporta Kantona Sarajevo Kenan Magoda Visit Sarajevo Hayat.ba Gazi Husrev-begova medresa Historijski arhiv Sarajevo BH Telecom Federalno ministarstvo kulture i sporta Medžlis Islamske zajednice Sarajevo ARIA RSG Media.

Izvor: ekskluziva.ba