Međuvladin komitet za nematerijalnu kulturnu baštinu odlučuje o upisu sevdalinke na Listu UNESCO-a

Međuvladin komitet za nematerijalnu kulturnu baštinu odlučuje o upisu sevdalinke na Listu UNESCO-a

Na 19. sjednici Međuvladinog komiteta za nematerijalnu kulturnu baštinu koja se održava u Republici Paragvaj od 2. do 7. decembra ove godine u okviru jedne od tačaka dnevnog reda naći će se upis sevdalinke na UNESCO Reprezentativnu listu nematerijalnog kulturnog naslijeđa čovječanstva.

Izvanrednom međunarodnom uspjehu BiH prethodile su kompleksne aktivnosti izrade nominacijskog dokumenta koje su vođene u Sektoru za kulturu resornog Ministarstva, navodi se u saopćenju Federalnog ministarstva kulture i sporta.

Nakon dobivanja inicijative Udruženja muzičkih umjetnika iz Tuzle u Federalnom ministarstvu kulture i sporta su obavljene opsežne pripreme izrade dokumenta koji ne samo da svjedoči o važnosti sevdalinke u kulturnom prostoru Bosne i Hercegovine, već i pokazuje kompatibilnost osobenosti tog muzičkog izričaja sa načelima UNESCO Konvencije.

U skladu s jasno definiranim uslovima i dinamici koju propisuje UNESCO u Federalnom ministarstvu kulture i sporta je urađena zahtjevna zadaća kao rezultat koordiniranja niza segmenata neophodnih da bi se postigao pozitivan ishod.

Slijedeći procedure nominacijski dokument je ispunio, u potpunosti bez primjedbe, pet kriterija koji su već razmatrani od evaluacijskog tijela i koji će biti potvrđeni glasanjem međuvladinog komiteta za uvrštavanje sevdalinke na Reprezentativnu listu nematerijalnog naslijeđa čovječanstva.

Time će sevdalinka postati dio kulturnog mozaika svijeta, dostojan ambasador kulturnih vrijednosti naših naroda i još jedan reprezent bogatstva nematerijalne baštine ovih prostora.

Stručnu podršku izradi nominacijskog dokumenta dala je akademska zajednica, učešćem predstavnica dvije visokoškolske institucije, Univerziteta u Sarajevu i Sveučilišta u Mostaru.

Najvažniji segment nominacije je podrška i suglasnost prenositelja i podržavatelja sevdalinke pokazana kroz veliki broj pisama koja su sastavni dio nominacije.

Među njima su respektabilni interpretatori, ali i priznata imena u svijetu književnosti, umjetnosti kojima je sevdalinka vječna inspiracija, nepresušno vrelo i nikad do kraja ispričana priča o nadahnuću i nastanku brojnih umjetničkih djela na duhovnom tragu sevdalinke.

– Vjerujemo da će ovo međunarodno priznanje potaknuti daljnji rad na promociji sevdalinke, ali i projekte očuvanja drugih brojnih kulturnih izričaja koji su dio kulturnih identiteta naših naroda – navode iz Federalnog ministarstva kulture i sporta.

Povodom upisa sevdalinke na UNESCO Reprezentativnu listu nematerijalnog kulturnog naslijeđa čovječanstva u Federalnom ministarstvu kulture i sporta 4. decembra će biti upriličena konferencija za medije.

Bosna i Hercegovina je do sada na UNESCO-ovu listu upisala Zmijanjski vez, Konjičko drvorezbarstvo, Branje trave Ive na Ozrenu, Običaj košenja na Kupresu te u okviru serijske nominacije Uzgoj konja rase Lipicanaca.

Izvor: Fena