Mensur Zukorlić je rođen 18. septembra 1965. godine u Orlju, općina Tutin, Republika Srbija. Osnovno obrazovanje je završio u svom rodnom mjestu, a medresu u Prištini. Na Univerzitetu u Prištini 1990. godine završava Filološki fakultet – Odsjek za orijentalistiku. Na naučno-nastavnim grupama za književnost u Beogradu završava magistarske studije, (teza: „Odnos Kur-ana prema književnoj tradiciji“). Doktorsku tezu brani na Filološkom fakultetu u Beogradu, na temu ”Oblici orijentalne kulture na teritoriji jugozapadne Srbije”. U zvanje doktora književnih nauka je promovisan 16. jula 2016. godine.
Radio je u “Gazi Isa-begovoj medresi“ u Novom Pazaru kao i na fakultetu „Braća Karić“, gdje je predavao arapski jezik. Ministarstvo pravde Republike Srbije mu 2002. godine izdaje rešenje sudskog prevodioca za arapski i turski jezik, pri Višem sudu u Novom Pazaru. Od 2008. do 2017. obavlja funkciju direktora „Sinan-begove medrese“ u Novom Pazaru.
Prevodilac nekoliko knjiga sa arapskog jezika, kao i knjiga iz oblasti kulture društva i vjere. Objavljivao je više radova u različitim časopisima. Učestvovao je na međunarodnim naučnim seminarima u Libiji, Jordanu, Turskoj, Albaniji, Kosovu i Bosni i Hercegovini. Bavi se proučavanjem orijentalnog naslijeđa Srbije. Autor je knjiga:
– Muslimansko –bošnjačka imena; „El-kelimeh“, 2000. godine, Novi Pazar.
– Enciklopedija pitanja i odgovora o Kur’anu; Mešihat IZ Sandžaka , 2011. godine, Novi Pazar.
– Oblici orijentalne kulture na teritoriji Sandžaka; Izdavač Narodna biblioteka „Dositej Obradović“ Novi Pazar, 2018. godine.
– Odnos Kur’ana prema književnoj tradiciji; Izdavač Narodna biblioteka „Dositej Obradović“ Novi Pazar, 2020. godine.
Prevedene knjige sa arapskog jezika su:
– Poimanje palestinskog pitanja; „El-kelimeh“, 2002.godine, Novi Pazar.
– Dela koja izvode iz vjere; „El-kelimeh“, 2001. godine,Novi Pazar.
Objavljeni radovi u časopisima su:
– Kaside i ilahije kroz vizuru muslimanskog i bošnjačkog učenja i recitovanja; „Vakat“, časopis za vjeru kulturu i nauku, 2011. godine, Novi Pazar.
– Vakufi i njihova zloupotreba; “Vakat“ časopis za vjeru kulturu i nauku, 2011. godine, Novi Pazar.
– Selo Morani – bošnjačka oaza spokoja; „Bošnjačka riječ“ – Časopis za društveni život i kulturu sandžačkih Bošnjaka, broj 23. Novi Pazar.
– Mevlud Arifa Brkanića-Sarajlije, „Bošnjačka riječ“- Časopis za društveni život i kulturu sandžačkih Bošnjaka broj 9. Novi Pazar.
– Problem palestinskog naroda, „Novi Horizonti“ – Časopis za naučnu i duhovnu afirmaciju u tri br. 72,73,74. Zenica. 2002. godina.
– Malkočoglu Gazi Bali-begova džamija u Nišu. „Preporod“, Sarajevo, januar 2018. godine.
– Kulturno prosvjetna zajednica u novopazarskom Sandžaku, „Bošnjačka riječ“, Časopis za društveni život i kulturu sandžačkih Bošnjaka br 40-43, Novi Pazar, 2018 godine.
– Progon muslimana iz Španije, „Glas Islama“ Časopis za vjeru, kulturu i nauku, Novi Pazar, 2003. godine.
Učestvovao na više domaćih i međunarodnih naučnih konferencija:
– O Arapskom jeziku, seminar u januaru, Belgija, 2011. godine.
– O Izučavanju arapskog jezika na prostorima van arapskog govornog područja. Tema izlaganja: Učenje arapskog jezika u Srbiji, Sarajevo, septembar 2000. godine (pokrovitelj seminara ISESKO-a Kraljevina Maroko).
– Obrazovanje i vaspitanje učenika u srednjim školama itd. Tuzla, 2002. godine.
Učestvovao na više domaćih i međunarodnih seminara i govorio o sledećim temama:
– Prisutnost učenja Kur’ana napamet u Srbiji“ Tripoli, Libija, decembar 2012. godine.
– Sto godina Sjeničke konferencije, Međunarodna naučna konferencija, Sjenica, oktobar. 2017. godine.
– Stare i rijetke knjige gde su i koliko učimo i koristimo stoljetno književno blago, Međunarodni naučni skup, Tuzla, Bosna i Hercegovina, decembar, 2018.
– Alhamijado književnost, Međunarodni naučni skup, Novi Pazar, novembar, 2019.
Oženjen je i otac četvoro djece.
Radi u Narodnoj biblioteci „Dositej Obradović“, u Novom Pazaru.