Muzej Sarajeva obilježava 75. godina rada velikom, retrospektivnom izložbom ,,Naša baština”

Muzej Sarajeva obilježava 75. godina rada velikom, retrospektivnom izložbom ,,Naša baština”

Bit će prezentirana široj publici od 17.10. do 31.10.2024. u Gazi Husrev-begovom hanikahu.

Muzej Sarajeva nastavlja sa programima obilježavanja 75. godina svoga djelovanja na istraživanju, čuvanju, zaštiti i prezentaciji kulturno-historijskog naslijeđa prijestolnice države Bosne i Hercegovine.

Po prvi put u svojoj historiji, Muzej Sarajeva, izvan svoga matičnog prostora, reprezentira bogatstvo iz svojih zbirki koje je čuvano u muzejskom fundusu i nije nikada izlagano u ovakvom obimu na jedan cjelovit, vantematski i koherentan način.

Muzej Sarajeva je jedini put na tematsko-ekspozicioni način izložio hronološki i po historijskim epohama najatraktivnije predmete iz svojih zbirki prije 35 godina, u galerijskom prostoru tadašnjeg Muzeja grada Sarajeva, koji se nalazio na mjesto današnjeg Fakulteta islamskih nauka.

Kao čuvari i baštinici bogate riznice materijalnog i duhovnog blaga i znanja Sarajeva najavljujemo u sklopu obilježavanja ovog značajnog jubileja, ekskluzivnu muzejsku retrospektivnu izložbu “Naša baština” koja će biti prezentirana široj publici od 17.10. do 31.10.2024. u Gazi Husrev-begovom hanikahu.

Muzej Sarajeva će predstaviti 140 eksponata i 100 fotografija od kojih posebno ističemo sjajna umjetnička djela vrhunskih bh. slikara te iznimno vrijedne i značajne artefakte etnološkog, arheološkog, antropološkog i povijesnoga disciplinarnog polja.

Kompleksnost u izlaganju eksponata utoliko je veća, pošto je fundus od 15 sistematiziranih zbirki trebalo sintetizirati u jednu cjelinu poštujući zakonitosti muzeologije i specifičnost galerijskog prostora Gazi Husrev-begovog hanikaha, koji graditeljski nosi miris prošlih vremena, i svojom mozaičnošću otvara mjesta za inovativna rješenja.

„Htjeli smo da ovom izložbom samo razmaknemo zarčiće na prozorima i nalaktimo se iznad mušebaka tek toliko da se čuju ezani i crkvena zvona kad u milozvučju istoga momentuma kreiraju kosmičko suglasje; da pogledamo u naninu seharu – riznicu ruha i tajni, da se nađemo ispred mađioničara čija nas obmanjivanja uveseljavaju i da u pozorištu sjenki prepoznamo neke današnje “Karađoze i Hadživate”… Htjeli smo i to da nas kroz ovo vremeplovno putovanje vode vrijedne ruke naših majki vezilja po čijim smo istkanim ćilimima i sami letjeli oponašajući likove iz bajki, da se zamislimo u vrijeme Sarajeva bez Vijećnice, Katedrale, Mome i Uzeira, Holiday Inna, Pošte, Aškenaske sinagoge, Evangelističke crkve, bez zidova koji reguliraju tok Miljacke i drugih građevina, i da na tom putovanju ne zaboravimo sve ono što nas čini građanima ovog čudesnog grada kojemu nema ravna na cijelome dunjaluku. I zbog toga smo odabrali da naši eksponati pričaju priče o onima koji su ih koristili, kupovali i prodavali, davali i ostavljali u nasljedstvo ili uvakufljavali, ne sluteći da će nekad oni postati muzejsko blago – ključ naših postavki i svjetlo naših depoa.“ ( iz kataloga, autorica I. Kučuk-Sorguč).

Autori su kustosi Muzeja Sarajeva: Mirsad Avdić, Hamdija Dizdar, Žanka Dodig, Goran Grebo, Indira kučuk-Sorguč, Amra Madžarević, Adnan Muftarević, Igor Radovanović, Moamer Šehović i Edin Veletovac.

Saradnica na dokumentaciji je Dženana Kurtović, dok je tekstilna prepartorica Aida Kereš, a konzervator Murat Kurtović.

Dizajner idejnog rješenja izložbe, plakata i loga je naš istaknuti grafički dizajner i art fotograf Velija Hasanbegović.

Partneri su: Ministarstvo kulture i sporta Kantona Sarajevo, Federalno ministarstvo kulture i sporta, BH Telecom, Gazi Husrev-begova medresa, Islamska zajednica u BiH, Historijski arhiv Sarajeva, Hayat TV, RSG i Aria Mall.

Izvor: hayat.ba