U NOVOM PAZARU ODRŽANA PROMOCIJA KNJIGE „MOJI ZATVORSKI DANI U EGIPTU“ AUTORICE ZEJNEB EL GAZALI

U NOVOM PAZARU ODRŽANA PROMOCIJA KNJIGE „MOJI ZATVORSKI DANI U EGIPTU“ AUTORICE ZEJNEB EL GAZALI

Od kada je došlo do objavljivanja knjige „Moji zatvorski dani u Egiptu“, autorice Zejneb el Gazali, u izdavaštvu renominiranog magazina Bošnjaci.net, imao sam veliku želju da se organizira promocija u dva, za Bošnjake značajna duhovna i kulturna centra; u Sarajevu i Novom Pazaru. Ali to nije bilo lahko postići, jednom relativno anonimnom dijasporcu. I sunce sreće me ogrijalo ovih dana kada je došlo do promocije u Novom Pazaru. Bilo je to u utorak, 24.09.2019. g. Najviše mi je drago zbog imena Zejnebinog, i njezine žrtve da je jedna noć u Novom Pazaru posvećena njezinoj patnji. I bila je to jedna od najboljih promocija. Kako je došlo do toga? Knjiga je objavljena 2013. g. u New Yorku. Iz iskustva sam znao da će knjiga do ruku čitaoca najlakše stići putem dobre promocije. I zavjetovao sam se da ću biti spreman da odem bilo gdje, o svome trošku, gdje god bi me pozvali da govorim o ovoj knjizi. Do njezinog objavljivanja je došlo kada su bile aktualne revolucije u Arapskome svijetu pod imenom „Arapsko proljeće“. To je bio moj pokušaj i doprionos da se bolje razumije zašto su milijonske mase odlučile da iziđu na ulice i uzviknu: Ne, diktaturi! Promocije sam održao u slijedećim gradovima u Njemačkoj: Minhenu, Štutgartu, Frankfurtu, Berlinu, Hamburgu, Kamp-Linfortu, Duisburgu, Ulmu, Ingolstadtu, Rosenhajmu, Offenbachu, Augsburgu. U Švedskoj: Linshopinhgu i Norshopingu. U Finskoj: U Helsinkiju i Turku. U Austriji: Salzburgu, Beču, Lincu, Klagenfurtu, Gracu. U Švajcarskoj: U Cirihu, Arau; U Hrvatskoj, u Zagrebu. U gradovima u BiH:Tešnju, Tesliću, Maglaju, Tuzli, Zenici,Visokom, Mostaru, Bihaću, Travniku i Bugojnu. U Kosovu u Prizrenu. Dakle nekih otprilike 40-tak promocija. Pokušavao sam preko poznanika i prijatelja probiti se do Sarajeva, ali nažalost bez uspjeha. I žao mi je da se u Sarajevu nije ni najednom mjestu govorilo o Zejnebi el – Gazali. A glavni imam Bugojna Vehid ef. Arnaut mi otkrio vijest da je Zejneb el Gazali odmah nakon završetka rata u BiH dopratila jedan humanitarni konvoj pomoći u Sarajevo. Bila je veliki humanista. Onda sam pokušavao preko prijatelja i poznanika da dođem do Novog Pazara. Poklanjao sam pojedincima uzorke knjige i govorio im. Nisam tražio ništa za sebe. Samo sam tražio da mi neko obezbjedi prostor i bilo koliko publike. Čak mi je prijatelj i poznanik Muhamed Musoski iz Skopja kontaktirao neke svoje poznanike u institucijama IZ u Novom Pazaru i pitao ih. Bilo je obećanja ali ništa konkretno i nikada nije realizirano. A oko ovoga projekta se uglavnom okupio jedan lijep krug naših intelektualaca iz Bosne i hvala im na podršci. Recenziju je napisao dr. Ferid Muhić i dr. Rašid Durić. A u drugom izdanju knjige objavili smo dodatak isječke iz promocija i izjašnjavanja o knjizi dobrog broja naše uleme, muftija, profesora, novinara, književnika itd. Što sve govori o važnosti i aktualnosti i značaju pomenutoga djela.

Kada se desila smrt u zatvoru, legalno izabranog predsjednika u Egiptu, dr. Muhameda Mursija, svrgnutog od strane diktatorskog vojnog režima, ponovo sam na društvenim mrežama skrenuo pažnju javnosti na Zejnebine memoare, postavljajući citate ko je šta rekao o knjizi. I desilo se da me jednog danan telefonski nazvao iz Novog Pazara dr. Mensur Zukorlić, inače poznanik s fakulteta u Jordanu i prenio mi selame i želju načelnika općine Novi Pazar g. Nihat Biševaca da upriliče jednu tribinu i govor o Zejnebinoj knjizi. Bilo mi je veoma drago kada sam to čuo. I krenuli smo u realizaciju. Inače za vrijeme ovih mojih putovanja i promocija primjetio sam da se baš i ne da svakome učestvovati u ovome hairli djelu. Zejneb el – Gazali je bila istinski borac na Allahovom putu i žrtva. Nosilac promocije u Novom Pazaru je bio Bošnjački centar za nauku kulturu i umjetnost. I ove prilike se zahvaljujem direktoru Centra Elijazu Rebronji, sektarici Ameli Škrijelj, aktivisti Edinu Kolašnicu i načelniku općine g. Nihatu Biševcu i svakako dr. Mensuru Zukorliću. Također svim učesnicima ove promocije koji su svojim prisutvom uveličali ovu divnu večer. Šta da im kažem do da im Allah dragi upiše ovo u dobro djelo. G. dr. Mensur Zukorlić je u uvodnoj napomeni promocije rekao:

Poštovani prisutni,
Dobrodošli na promociju knjige “Moji zatvorski dani u Egiptu”, autorice Zejnep El Gazali.
„Bošnjački institut za nauku, kulturu i umjetnost” nastavlja sa svojim aktivnostima koje na svojstven način jačaju našu svijest o sopstvenom bošnjačkom identitetu i pripadnosti bošnjačkom narodu. Na taj način prihvatamo vrijednosti onoga što smo i što jesmo, ali se učimo i toleranciji, tj. poštovanju prema drugom i drugačijem. Aktivnosti instituta su bitna odrednica u formiranju nacionalne svijesti Bošnjaka na ovom prostoru. Potvrda za to je Vaša podrška koju iskazujete prethodnim posjetama, kao i vašim večerašnjim prisustvom na ovoj promociji.
Ova monografija je veoma bitna za Bošnjake, kao značajna pomoć u jačanju naše vjerske, ali i nacionalne i državničke svijesti. Kao garant za bolju i izvjesniju budućnost, knjiga ima svoju ogromnu duhovnu vrijednost, posebno kad je u pitanju naša mlađa populacija.
Zejneb el-Gazali je ovu knjigu napisala u Kairu, po izlasku iz zatvora, a na prijedlog simpatizera Muslimanske braće sa željom da se njezino bolno iskustvo u pisanoj formi sačuva za buduće generacije. Ovom prilikom želim podsjetiti da je u proteklih nekoliko godina egipatski narod prošao teške dane i da se ta agonija i dalje nastavlja.
Knjigu “Moji zatvorski dani u Egiptu” je sa arapskog na bosanski jezik preveo dr. Fikret Arnaut. Recenziju za knjigu je napisao akademik prof. dr Ferid Muhić. Prevedena je i na turski jezik, gdje je doživjela nekoliko izdanja.
Kao što sam prethodno pomenuo, prevodilac ove značajne publikacije je dr Fikret Arnaut. On je rođen 1964 g. u Arnautima, opština Zenica. Završio je Gazi Husrev-begovu medresu u Sarajevu. Nakon toga je započeo studije na Teološkom fakultetu Marmara univerziteta u Istanbulu, a nastavlja ih i dovršava na Šerijatskom fakultetu Jordanskog univerziteta u Amanu. Po završetku studija upošljava se u Islamskom centru “Freiman” u Minhenu gdje trenutno obavlja funkciju direktora. Doktorsku disertaciju na temu: “Život i djelo imama Ebu Hanife i njegov utjecaj na muslimane Balkana” odbranio je na Kanadskom institutu za islamske studije u Torontu.
Pored poslova imama, muallima i hatiba, bavi se pisanjem knjiga i prevođenjem sa arapskog jezika. Osim toga, svoje članke i kolumne objavljuje u listovima i časopisima Islamske zajednice Bosne i Hercegovine u matici i dijaspori.
Fikret Arnaut je večeras sa nama. On će nam na najneposredniji način predstaviti knjigu “Moji zatvorski dani u Egiptu”, koja je izuzetno dobro prihvaćena kod čitalačke publike u arapskom svijetu i visoko ocijenjena od književnih kritičara. Osobitu pažnju će pokloniti životnom putu autorice ove knjige, rahmetli Zejnep El Gazali.
Dragi Fikrete, bujrum!

Drago mi je da smo uspjeli zaintereirati prisutne za pomenuto štivo inakon izlaganja prevodioca uslijedila je rasprava o temi. Nakon toga smo u prelijepom ambijentu jednog restorana u Novom Pazaru imali večeru sa već prethpdno spomenutim aktivistima. Pazar je jedan orijentalni dragulj u srcu Balkana. Puno mi je drago da mi se ispunila želja da sam mogao na spomenutoj knjizi govoriti u jednom od željena dva duhovna centra na Balkanu. Ostaje još da se Sarajevo otvori, inšaellahu, za besjedu o Zejnebinoj knjizi Moji zatvorski dani u Egiptu.

„Oni koji se budu borili za Nas, mi ćemo ih uputiti putevima koji Nama vode.“ (Kur’an)

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *